Avize Nasıl Bağlanır

Yeni alınan avize ürünleri sonrasında avize nasıl bağlanır sorusu, yaygın olarak sorulmaktadır. Elektrik ile doğrudan bağlantılı olan avize takma işlemi için ilk olarak güvenliği el almak gerekir. Yani öncelikle elektrik sigortasını kapatmanız gerekir. Bunun dışında parça halinde alınmış olan avize ürünündeki açıklamaları dikkatli okumanız ve parçaları birleştirmeniz gerekir.

Ev ya da farklı yapılarda, güvenli ayrıca doğru şekilde avize asabilmek için ilk olarak avizelerin çeşidine dikkat edilmelidir. Son yıllarda aydınlatma amaçlı üretilen avizeler arasında askılı modeller mevuttur. Almış olduğunuz avizeler askılı modelse, takma işlemi sorunsuz şekilde yapılabilmektedir. Ancak diğer daha eski modellerden olan duvara yapışık avizelerin takma işlemi için ilk olarak askı aparatlarının takılması gerekmektedir.

Avize Nasıl Takılır? Detaylar…

Avize Takmak İçin Kablo Bağlama İşlemi

Çeşitli markalar tarafınca farklı boyutlarda ve renk seçeneklerinde üretilen avizeler, aynı zamanda özel tasarımlara sahiptir. Ancak avizelerin üretimi sırasında kablo kısmına genellikle mavi, sarı ve kırmızı renkler yer verilmektedir.

Avize Seçimi Nasıl Olmalı?

Yeni ev dekorasyonu için en önemli soru avize seçimi nasıl olmalı ile başlamaktadır Odanın genişliği başta olmak üzere zevkinize ve mobilyalarınıza uyumuna göre bir…

avize nasıl takılmalıdır
avize takım şekli

Tavana takılacak olan avize kablosu ile birlikte, tavandaki elektrik kablolarını bağlamız gerekir. Bu işlemde ise yapı ve insan güvenliği için kesinlikle sigortaların kapatılması gerekir. Tavandaki elektrik tesisatlarındaki kablolarda genel olarak iki aynı ve bir ayrı renk olmaktadır. Kablo bağlama işleminde, avizedeki sarı renkli kablo ile tavandaki farklı renkteki kabloyu bağlamanız gerekir. Daha sonra geride kalan tavandaki ve avizedeki kabloları da birbirlerine bağlamanız gerekir.

avize takım şekli

Geride kalan kabloların bağlanmasında ise herhangi bir önem yoktur. Yani renk ayrımı yapmadan geri kalan kabloları birbirine bağlayabilirsiniz. Bazı durumlarda tavandan gelen kablo sayısı ikidir. Bu durumda ise avizedeki sarı kablo ile tavandaki farklı olan kablonun birleştirilmesine özen gösterin. Son olarak bağladığınız kabloları, özel olarak üretilen elektrik bandı ile sıkıca bağlayın. Askı aparatlı olmayan avizeler içinde öncelikle askı aparatlarının takılması önemlidir.

Avize Askı Aparatı Takma İşlemi

avize takım şekli,

Yeni dünya düzenine uygun şekilde ilerleyen teknoloji, ev ya da farklı yapı dekorasyonları içinde farklı üretimler ortaya koyuyor. Eski yıllarda kullanılan avizeler genel olarak duvara yapışkan olarak üretilmiştir. Ancak günümüzde üretilen askı aparatı ürünleri avizelerin, duvardan daha aşağıda kullanılmasını sağlıyor. Aynı zamanda daha kolay değiştirme ayrıcalığını sağlayan askı aparatları, çeşitli renklerde üretilmektedir. Kendi başına askı aparatlı avize takmak isteyen kişilerin, aparatı takacak oldukları bölgenin ölçüsünü alması gerekir.

Askı Aparatı Ölçüsü Nasıl Alınır?

avize nasıl takılır

Askı aparatı ölçüsü, almak için aparatın etrafına kalem ile işaret almanız yeterlidir. Bu işlem ile alınan ölçü sonrasında, işaretlemiş olduğunuz yeri matkap yardımı ile delmeniz gerekir. Delmiş olduğunuz bölgenin içerisine dübel takmanız, aparatın daha sağlam asılı kalmasını sağlamaktadır.

avize takılışı

Dübelleri de çekiç ile birlikte takabilirsiniz. Bu işlemlerin ardından avize paketinde yer alan vidaları, askı aparatlarına geçirin ve tornavida veya şarjlı matkap ile sabitleyin. Bu işlemler sonucunda askı aparatı takma işlemi tamamlanmış olacaktır. Avize takma işlemi sonrasında kabloları bağlayarak, işlemleri sonlandırabilirsiniz.

Avize Takma İşleminde Sabitlemenin Önemi

Elektrik sigortasını indirmek ve özel cihazlar kullanarak avizeleri takmak, oldukça önemlidir. Ancak bunların dışında avize takma sırasında ürünleri, tavana sabitlemenizde son derece gerekli bir detaydır. Düşmemesi ve uzun yıllar sorunsuz olarak kullanılabilmesi için gerekli olan bu işlem için şarjlı tornavida veya şarjı matkap kullanmanız yeterlidir.

Avizedeki vidaları sabitlemeniz sonrasında, isteğinize uygun olan ampulleri takmanız gerekir. Ampul takma aşamasında da tıpkı avize takma işleminde olduğu gibi sigortaların kapalı olduğuna emin olun. Son olarak elektrik sigortalarını açabilir ve yeni almış olduğunuz avizenizin aydınlatma gücünü deneyebilirsiniz.

Oturma Odası Avizeleri Nasıl Olmalı?

Oturma odası avizeleri nasıl olmalı, sorusu günümüz dekorasyon trendlerinde önemli bir yere sahip Bu sorunun cevabı, öncelikle avizelerin oturma odası dekorasyonu ile mükemmel…

Şapkalı Avizenin Şapkası Nasıl Takılır?

Şapkalı avize türleriyle birlikte şapkanın kullanıma uygun olması için, ilk olarak alt bölümden çevrilerek çıkartılması gerekmektedir. Bunun ardından, duyun ortaya çıkması sağlanacak ve hangi ampulü seçtiğinize bağlı olarak duya uygun olan ampulü yerleştirebileceksiniz.

Şapkalı Avizenin Şapkası Nasıl Takılır?

Aydınlatma için hem renk hem de desenlerin oda geneline yayılmasına imkan tanıyan bu şapkalarda değişim ve temizlik son derece kolay şekilde yapılıyor. Alt kısmından veya yan alanlarından tutulması, diğer el ile ise döndürülmesi gerekmektedir. Bazı modellerde ise aşağı yukarı çıkma olanağı olduğu için, bağlı olmayan şapkaları yukarı kaldırmak için ittirdiğinizde, sabit olmamasından dolayı anında çıkabilmektedir.

Herhangi bir sorunla karışılaştığınızda 7/24 antalya elektrikçi olarak bizi arayabilirsiniz.

Call Now ButtonHemen Arayın